Zobu balināšanas metodes

Mūsdienās pastāv ļoti daudz veidu, kā izbalināt zobus. To iespējams izdarīt gan profesionāli pie stomatologa, gan paša spēkiem mājas apstākļos. Lai izvēlētos savām vēlmēm un vajadzībām, kā arī finansiālajām iespējām piemērotāko zobu balināšanas metodi, iepazīsimies ar tām.

Profesionālās metodes:

1. Balināšana ar gēlu – uz zobiem tiek uzklāts speciāls balinošais gēls, kura sastāvā ir ūdeņraža pārskābe. Papildus efektam nereti tiek izmantota parastā gaismošanas lampa, ar kuru parasti gaismo baltās jeb helio plombas. Rezultāts ir atkarīgs no dabiskā zobu toņa, veselības stāvokļa, kā arī dzīvesveida, bet rezultāta noturība ir tieši atkarīga no dzīvesveida (piemēram, uztura un kaitīgajiem ieradumiem), kas var ilgt no pusgada līdz gadam vai pat ilgāk. No profesionālajām zobu balināšanas metodēm šī ir vislētākā metode.

2. Balināšana ar gēlu un zilās gaismas lampu – uz zobiem tiek uzklāts speciāls balinošais gēls, kura sastāvā ir ūdeņraža pārskābe, un zobi tiek gaismoti ar zilās gaismas lampas tehnoloģiju, kas aktivizē gēla balinošo iedarbību. Ņemot vērā zilās gaismas lampas pielietošanu procedūrā, šī zobu balināšanas metode izmaksā salīdzinoši dārgi. Rezultāts un tā noturība, tāpat kā pirmās metodes gadījumā, ir atkarīgi no dabiskā zobu krāsas toņa, veselības stāvokļa, kā arī dzīvesveida paradumiem.

3. Balināšana ar gēlu un lāzeri – uz zobiem tiek uzklāts speciāls balinošais gēls, kura sastāvā ir ūdeņraža pārskābe, un zobi tiek apstrādāti ar lāzeri. Tā kā lāzers ir multifunkcionāla ierīce, kas tiek izmantota ne tikai zobu balināšanā, tad šī zobu balināšanas metode arīdzan ir salīdzinoši dārga. Rezultāts un tā noturība, tāpat kā pirmās metodes gadījumā, ir atkarīgi no dabiskā zobu krāsas toņa, veselības stāvokļa, kā arī dzīvesveida paradumiem.

4. Balinošā Air-flow sistēma – paredzēta tiem, kuriem jau ir balti zobi, bet dažādu apstākļu dēļ tie ir zaudējuši savu spožumu. Noņemot aplikumu un nogulsnes ar speciālu zobu uzgali, pulveri un ūdeni, iespējams atgriezt zobus iepriekšējā baltumā.

5. Balināšana ar ultraskaņu – ultraskaņas procedūras rezultātā ne vien tiek izbalināti zobi, bet arī tiek noņemts zobakmens.

Jāpiemin, ka šīs zobu balināšanas metodes nav piemērotas ikvienam, jo, pirmkārt, to dažādu iemeslu dēļ ne visi drīkst veikt un, otrkārt, balināt ieteicams tikai veselus zobus. To, vai drīkst veikt zobu balināšanu, jānosaka zobārstam. Jāpiemin, ka 90% cilvēku pēc balināšanas paaugstinās zobu jutība, tomēr tā, laikam ejot, samazinās. Jāuzsver, ka neviena no balināšanas metodēm zobus nepadarīs sniegbaltus – ja ir vēlme pēc sniegbaltiem zobiem, pašlaik vienīgais risinājums ir porcelāna plāksnītes.

Mājas apstākļu metodes:

Mājās zobus drīkst balināt neatkarīgi no stomatologa lēmuma, jo mājās pielietojamās metodes ir saudzīgas un nekaitīgas, tomēr šis apstāklis padara tās arī par mazāk efektīvām un īslaicīgām.

1. Balināšana ar balinošajām zobu pastām.

2. Balināšana ar zobu balinošajām sloksnītēm (uz zobiem tiek turētas speciālas balinošās sloksnītes).

3. Balināšana ar zobu balināšanas kapēm (zobi tiek turēti kapēs, kurās iepildīts balinošs gēls vai pasta).

Lai izbalinātu zobus mājas apstākļos, var pielietot arī pavisam dabīgas izejvielas, tomēr kāda efekta sasniegšanai tās būs nepieciešams lietot ilgtoši:

1. Pelni (zobu birste tiek apviļāta pelnos un ar to tiek mazgāti zobi, kur balināšanu nodrošina pelnos esošais kālija hidroksīds).

2. Banānu miza (zobi tiek ierīvēti ar banānu mizas iekšpusi, kur balināšanu nodrošina kālijs, magnijs un mangāns).

3. Soda (zobu birste tiek apviļāta sodā un ar to tiek mazgāti zobi).

4. Citronu sula (zobu birste tiek samērcēta citronu sulā un ar to tiek mazgāti zobi).

5. Ābolu etiķis (zobu birste tiek samērcēta ābolu etiķī un ar to tiek mazgāti zobi).

6. Zemenes (zobus ierīvē ar zemeni vai samērcē zobu birsti zemeņu putriņā un mazgā ar to zobus, kura balināšanu nodrošina ābolskābe).

7. Aktīvā ogle (zobu birsti apviļā saberztā aktīvās ogles tabletē un mazgā ar to zobus).

8. Apelsīnu miza (zobus ierīvē ar apelsīnu mizas iekšējo pusi, kur balināšanu nodrošina albedo).

9. Lauru lapu un apelsīnu mizu pulveris (zobu birsti apviļā pulverī vai piejauc to zobu pastai un mazgā ar to zobus).

10. Kokosriekstu eļļa (ar to skalina muti no 5 līdz 20 minūtēm vai iemērcē tajā zobu birsti, vai auduma gabaliņu un iemasē zobos).

Posted in: Bez tēmas