Sievietes un auto vadīšana: statistika un uzskati

Domāju, ka ikviena sieviete, kurai ir autovadītāja apliecība un kura ikdienā pati sēž pie automašīnas stūres, vismaz vienu reizi mūžā ir dzirdējusi kāda vīrieša komentāru par to, kā sievietes nemāk braukt vai ka sievietes ir sliktākas auto vadītājas nekā vīrieši. Taču paskatoties statistikas datos izrādās, ka patiesībā tieši sievietes ir labākas auto vadītājas. Tad, kas ir par lietu ar šiem negatīvajiem komentāriem par sievietēm un auto vadīšanu?

Manuprāt, viena no lietām, kas liek vīriešiem uzskatīt sievietes ar krietni sliktākām auto vadītājām ir tas, ka nereti sievietes ar auto pārvietojas prātīgāk. Sievietes bieži vien brauc ar atļauto ātrumu un ievēro visus ātruma ierobežojumus, kas daudziem vīriem, kuri parasti pārsniedz ātrumu un mēdz neievērot visus atļautā ātruma ierobežojumus, šķiet neciešami. Taču, tas, ka sievietes ievēro noteikumus, tieši otrādi tās padara tās par labākām auto vadītājā un drošākām braucējām, kas pilnīgi un galīgi apgāž šo vīriešu viedokli.

Nereti viena no vīriešu lielākajām sūdzībā par sieviešu braukšanu ir tieši tas, ka sievietes nemāk korekti novietot automašīnas stāvvietās, ne velti biedrības “Par stipru Latviju” veiktajā aptaujā atklājās, ka gandrīz divas trešdaļas vīriešu domā, ka visbiežākais satiksmes noteikumu pārkāpums, kuru pieļauj sievietes, ir tieši nekorekta parkošanās. Bet būsim godīgi, ko tu redzi biežāk – ka kāds vīrietis ir noparkojis automašīnu pa divām vai pat trim automašīnu stāvvietām vai ka sieviete ir nekorekti noparkojusi auto. Nereti arī vīrieši uzreiz pieņem, ka tieši sieviete ir parkojusies ikreiz kad šī mašīnas novietošana stāvvietā ir izdarīta nepareizi, taču tas jau liecina par tīru sieviešu diskrimināciju. Galu galā, ja sievietes ar būt autobusu, trolejbusu un tramvaju šoferes, ko Rīgā var novērot ļoti bieži, tad vai sievietes patiešām ir tik sliktas auto vadītājas?

Pat saskaņā ar uzņēmumu, kuri izsniedz automašīnas apdrošināšanu (OCTA), datiem aptuveni 75% no visiem pieteiktajiem apdrošināšanas gadījumiem ir tieši negadījumi, kuros ir iekļuvuši vīrieši, kas jau vien liecina par to, ka vīrieši, lai gan sevi uzskata par labākiem auto vadītājiem, diez vai patiesībā tādi ir. Autovadīšanas prasmes jau nenosaka dzimums, vecums vai matu krāsa, bet gan pieredze un treniņš, un, jo vairāk tu brauc pie auto stūres, jo ērtāk tu tur jūties un jo labāk tu arī iekļaujies ceļu satiksmē, kas nozīmē, ka sieviete, ar lielu stāžu un biežu auto vadīšanas praksi var būt tik pat labs, ja ne pat labāks šoferis kā vīrietis.

Bet tā kā mēs nevaram mainīt vīriešu uzskatus, jo ir noskaidrots, ka gandrīz puse no visiem vīriešiem uzskata, ka sievietes ir sliktākas auto vadītājas par vīriešiem, tad, dāmas, mums ar to vienkārši ir jāsamierinās un vienkārši uz ceļa jāpierāda, ka vīrieši nav vienīgie ceļu pavēlnieki.

Posted in: Bez tēmas